Odpady budowlane 2025 – Ewidencja odpadów BDO
17 grudnia 2024 (aktualizacja)
Odkładana od wielu lata rewolucyjna zmiana w zakresie segregacji odpadów budowlanych oraz remontowych wejdzie ostatecznie w życie 1 stycznia 2025 roku! Nowe zasady odbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych zapewne sprawią wiele problemów firmą budowlanym wytwarzającym odpady budowlane oraz przedsiębiorcą odbierającym odpady budowlane np. poprzez podstawienie kontenera na odpady budowlane. Głównym cele zmiany przepisów jest zachęcenie do segregacji odpadów budowlanych przez ich wytwórcę jeszcze na terenie budowy. Na szczęście nowa ustawa przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 21 listopada 2024 roku dodała pewne wyjątki, od obowiązku segregacji odpadów budowlanych. Mimo wszystko należy się spodziewać problemów z przekazaniem odpadów budowlanych w styczniu 2025 roku.
Dobrą wiadomością✅ jest, że nowy parlament złagodził przepisy, uwzględniając także wybrane postulaty przedsiębiorców. Przedsiębiorcy wytwarzający odpady budowlane i rozbiórkowe mają od 2025 roku obowiązek zapewnienia segregacji♻️ odpadów budowlanych na przynajmniej 6 frakcji materiałowych. Ustawodawca dał wytwórcom odpadów budowlanych możliwość przekazania obowiązku segregacji profesjonalnym podmiotom zajmującym się przetwarzaniem odpadów po spełnieniu dodatkowych warunków. Wytworzenie oraz przekazanie zmieszanych odpadów budowlanych o kodzie 17 09 04 będzie nadal możliwe w 2025 roku❗
Na przedsiębiorców segregujących odpady budowlane czeka jednak wiele pułapek:
- Jakie odpady zmieszane trzeba segregować❓️
- Jakich odpadów zmieszanych nie trzeba segregować❓️
- Czy mogą odbierać odpady jako zbierający odpady ❓️
- Z kim podpisać umowę❓
- Kiedy można przekazać zmieszane odpady bez umowy❓️
- Jak ująć zmieszane odpady w ewidencji odpadów❓
Więcej przeczytasz w naszym poradniku BDO 2025 w rozdziale „Odpady budowlane”. Warto dokładnie zapoznać się z nowym rozdziałem „Obowiązek segregacji odpadów budowlanych od 2025 roku” oraz z całym rozdziałem 11. dotyczącym odpadów budowlanych, który został zaktualizowany.
Odpady budowlane
Firmy odbierające odpady budowlane od 2025 roku nie będą mogły odbierać tak jak dotychczas zmieszanych odpadów budowlanych. Chodzi tu między innymi o niezwykle często spotykany na budowach kod odpadów „17 09 04 Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu”.
Prace nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących odpadów budowlanych
W maju 2024 na dobre ruszyły prace nad nowelizacją ustawy o odpadach związaną z obowiązkiem segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych (art. 101a u.o.) na co najmniej 6 frakcji (drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie).
Aktualny projekt art. 101a ustawy o odpadach zakłada:
- Za wysegregowanie i właściwe zagospodarowanie odpadów odpowiada wytwórca
- Wytwórca może zlecić wykonania obowiązku segregacji innemu podmiotowi na podstawie pisemnej umowy
- Teoretycznie odpady może przejąć zarówno zbierający odpady jak i przetwórca odpadów
- W praktyce zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot zbierający odpady nie może prowadzić sortowania odpadów, które prowadzi do zasadniczej zmiany klasyfikacji (kodu) odpadów (art. 3 ust. 1 pkt 34 u.o.)
- Oznacza, to że proponowane przepisy umożliwiają przekazanie odpadów przez wytwórcę tylko do podmiotu przetwarzającego odpady❗
Zasadniczy problem z proponowanymi przepisami (art. 101a u.o.) polega więc na tym, że na rynku brakuje podmiotów, które mają zgodnie z prawem możliwość przejęcia obowiązku segregacji od wytwórców, które w myśl przepisów jest traktowane jako przetwarzanie odpadów.
Jeżeli wytwarzasz odpady budowlane zazwyczaj przekazujesz je do podmiotu zbierającego odpady a nie do przetwórcy odpadów.
Obowiązek segregacji odpadów budowlanych od 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku firmy budowalne będące wytwórcą odpadów budowlanych i rozbiórkowych będą miały obowiązek zapewnienia segregacji z wytworzonych przez siebie odpadów budowlanych na co najmniej sześć frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie). Nowy obowiązek segregacji odpadów budowlanych wynika pośrednio z art. 101a ustawy o odpadach.
W praktyce oznacza to, że wytwórca odpadów budowlanych powinien dokonać wstępnej segregacji tych odpadów na powyższe sześć frakcji. Jeżeli tego nie zrobi, odpady będą mogły być odebrane z palcu budowy tylko po podpisaniu pisemnej umowy z przetwórcą odpadów, który zapewni taką segregację. W przypadku gdy odpady zostaną odebrane nieselektywnie, może zostać nałożona kara administracyjna.
Obowiązek selektywnego zbierania i odbierania odpadów budowlanych o rozbiórkowych nie dotyczy(wyjątki od selektywnego zbierania odpadów):
- odpadów budowlanych pochodzących z gospodarstw domowych
- odpadów budowlanych przyjmowanych do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
W powyższych przypadkach odpady budowlane i rozbiórkowe, które nie zostały zebrane i odebrane w sposób selektywny, podlegają sortowaniu na sześć frakcji przez odbierającego odpady.
Zmieszane odpady budowalne (170904) od 2025 roku
W nowych przepisach nie zakazano bezpośrednio stosowania konkretnych kodów odpadów, np. 17 09 04 Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu. Możemy teoretycznie przekazać, a odbiorca może odebrać taki kod odpadów. Sam fakt wystawienia Karty przekazania odpadów (KPO) z kodem 17 09 04 lub 17 02 04* nie będzie przesądzał o złamaniu obowiązku segregacji odpadów budowlanych (art. 101a ustawy o odpadach). Możliwe jest zastosowanie kilku wyjątków tak by odebrać zmieszane odpady budowlane legalnie, także gdy jest się zbierającym odpady. Więcej dowiesz się z naszego poradnika BDO 2025. Jeżeli mamy na terenie budowy zgromadzone zmieszane odpady budowlane, zalecane było by przekazanie ich przed 1 stycznia 2025 roku.
EWIDENCJA ODPADÓW BUDOWLANYCH W BDO
Odpady budowlane zasady ewidencji odpadów
Odpady budowlane stanowią szczególną kategorię odpadów. Ustawodawca przewidział odrębne zasady zarówno gospodarowania odpadami budowlanymi, jak i ewidencjonowania w systemie BDO odpadów budowlanych.
Najważniejsze regulacje dotyczące odpadów budowlanych:
- Przepisów ustawy o odpadach nie stosujemy do materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych i zastosowanych do celów budowlanych na tym terenie
- Zakaz uznawania odpadów budowlanych za odpady komunalne.
- Zwolnienie z obowiązku ewidencji odpadów tylko dla osób fizycznych samodzielnie prowadzących roboty budowlane.
- Odrębne zasady uznawania podmiotu za wytwórcę/posiadacza odpadów powstałych w wyniku świadczenia usług budowlanych art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach.
- Odrębne zasady prowadzenia ewidencji odpadów w przypadku odpadów budowlanych wytworzonych w ramach świadczenia usług budowlanych poza siedzibą firmy.
- Zwolnienie z obowiązku ewidencji odpadów wytwórców określonych małych ilości odpadów budowlanych.
- Obowiązek segregacji odpadów budowlanych od 1 stycznia 2025 roku.