Karta ewidencji odpadów
9 maja 2022 (aktualizacja)
Jak wypełniać karty ewidencji odpadów 2022?
Zobacz krok po kroku jak wypełnić kartę ewidencji odpadów 2022 bez błędów. Pamiętaj od 1 stycznia 2022 obowiązuje nowy wzór karty ewidencji odpadów w systemie BDO. W tym artykule zwracamy uwagę na co uważać i jak ułatwić oraz zracjonalizować proces ewidencji odpadów. Pamiętaj karta ewidencji odpadów jest jednym z podstawowych dokumentów odpadowych. Obok karty przekazania odpadów stanowi podstawę do przygotowania rocznego zestawienia o odpadach dla Marszałka Województwa oraz jest kontrolowana.
Wpisów w karcie ewidencji odpadów dokonuje się na bieżąco za pośrednictwem systemu BDO. W okresie przejściowym, który zakończył się 1 stycznia 2021 można było kartę ewidencji odpadów wystawić także w formie papierowej. W styczniu 2022 roku karty ewidencji odpadów należy utworzyć w BDO na nowo. Dodatkowo karta ewidencji odpadów będzie zawierała dodatkowe nowe informacje, których przedsiębiorcy w poprzednich latach nie ewidencjonowali. Podstawowe różnice w stosunku do karty ewidencji odpadów z 2021 roku dotyczą podmiotów wytwarzających produkty lub materiały. Istotne są także zmiany w zasadach magazynowania odpadów, które weszły w życie ostatnim czasie oraz koniec okresu przejściowego(1 stycznia 2022 r.) dla wytwórców odpadów prowadzących wstępne magazynowanie odpadów. Magazynowanie odpadów jest ściśle związane z prowadzeniem karty ewidencji odpadów w BDO. W przypadku kontroli niewłaściwie prowadzona karta ewidencji odpadów często wręcz ułatwia organom kontrolnym wykazanie nieprawidłowości.
Istotne zmiany w karcie ewidencji odpadów 2022 w BDO!
W 2022 roku kartę ewidencji odpadów wystawiamy tylko w systemie BDO. Wpisy muszę w BDO być dokonywane na bieżąco a ich częstotliwość jest uzależniona od bardzo wielu czynników o czym piszemy szczegółowo w rozdziale „Częstotliwość ewidencji odpadów”. Co innego oznacza na bieżąco w firmie budowlanej co innego np. w firmie produkcyjnej. Dodatkowo oczywiście jeden podmiot może dla danego kodu odpadów być zobowiązany do prowadzenia kilku kart ewidencji odpadów. Inny jest także sposób prowadzenia KEO przez przedsiębiorców prowadzących działalność w konkretnej lokalizacji a inny dla podmiotów wytwarzających odpady poza siedzibą firmy. Najważniejszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę w naszym poradniku BDO jest kwestia dokonywania przemyślanych wpisów w karcie ewidencji odpadów. Sposób prowadzenia KEO oddaje sposób postępowania z odpadami a tu przepisy nakładają wiele ograniczeń. Nieprzemyślane wpisy w karcie ewidencji odpadów mogą świadczyć np. o nieprawidłowym magazynowaniu, zbieraniu lub przetwarzaniu odpadów. Dodatkowo końca 2021 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o odpadach w zakresie administracyjnych kar pieniężnych. Za nieprowadzenie ewidencji odpadów lub prowadzenie ewidencji odpadów nie terminowo lub niezgodnie ze stanem faktycznym grożą kary od 1000 zł do nawet 1 mln zł.
Najważniejsze pytania i problemy związane z kartą ewidencji odpadów(KEO 2022):
- Jakie nowe dane należy wprowadzać w karcie ewidencji odpadów 2022?
- Kogo dotyczą nowe obowiązki w KEO?
- Jakie dane z karty ewidencji odpadów muszą być podane w sprawozdaniu za 2021 rok?
- Które odpady wytwarzam poza instalacją czy w instalacji?
- Na co uważać w KEO gdy wytwarzam odpady w instalacji?
- Jakie zmiany wprowadzono w karcie ewidencji odpadów 9 sierpnia 2021?
- Jakie zmiany wprowadzono w karcie ewidencji odpadów 1 stycznia 2022?
- Czy muszę wystawiać KEO w systemie BDO?
- Kiedy i jak często dokonać wpisu w KEO w systemie BDO?
- Co zrobić gdy nie wystawiono w terminie karty ewidencji odpadów?
- Czy transportujący odpady musi prowadzić KEO?
- Jakie nowe dane zbierać w kartach ewidencji odpadów w 2022 roku na potrzeby sprawozdania składanego w 2023 roku?
Szczegółowy opis nowych przepisów i procesu wystawiania karty ewidencji odpadów 2022 oraz nowe wzory dokumentów wraz z ich omówieniem znajdziesz w poradniku BDO
Dotychczasowe zasady wypełniania karty ewidencji odpadów
Od 23 września 2021 nowe kary za błędy w kartach ewidencji odpadów w BDO!
Jak wypełnić pozycję w karcie ewidencji odpadów?
Zasada jest prosta jedna karta ewidencji odpadów dla jednego kodu odpadu u danego posiadacza. Wpisy muszą być zrobione zaraz po zakończeniu miesiąca kalendarzowego. Zwróć także uwagę, że karta ewidencji odpadów podzielona jest na dwie strony. Lewa strona określa pochodzenie odpadów a prawa gospodarowanie odpadami.
- Numer karty ewidencji odpadu nadaje posiadacza odpadów. Przepisy prawa nie narzucają jaki format ma mieć numer. Często stosuje się format, zawierający numer porządkowy, kod odpadu oraz rok np. 1/170411/2019.
- W karcie ewidencji odpadów podajemy kod oraz rodzaj odpadu(nazwę odpadu) zgodnie z katalogiem odpadów. Nie ma tu dowolności pomijając odpady z dopiskiem ex.
- Pole to dotyczy tylko działalności w zakresie unieszkodliwiania PCB
- Posiadacz odpadu w karcie ewidencji jest identyfikowany poprzez imię i nazwisko lub nazwę podmiotu. W przypadku firm odbierających odpady komunale posiadaczem obowiązanym do wypełnienia karty ewidencji odpadów jest podmiot, który uzyskał wpis do rejestru na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
- Numer rejestrowy BDO musi być podany w karcie ewidencji odpadów. w 2019 roku wszystkie podmioty powinny posiadać już indywidualny numer rejestrowy BDO.
- W polu tym należy wpisać adres zamieszkania lub siedziby posiadacza odpadów.
- W polu tym należy wpisać adres miejsca prowadzenia działalności nawet jeżeli jest on taki sam jak adres posiadacza odpadów. W przypadku podmiotów odbierających odpady komunalne należy podać nazwę województwa oraz gminy. Podobnie w przypadku prowadzenia działalności w zakresie obiektów liniowych (Prawo budowlane).
- W tej sekcji karty ewidencji odpadów należy zaznaczyć symbolem X właściwy kwadrat. Uwaga chodzi o działalność w zakresie dla konkretnego rodzaju odpadu. W zależności od kodu odpadu jedna firma może zaznaczać tu inne pozycje w zależności od decyzji lub zezwoleń. Symbole oznaczają odpowiednio: W– wytwarzanie odpadów, Zb – zbieranie odpadów, Od – odzysk, Un – unieszkodliwianie, Ok – odbieranie odpadów komunalnych.
- Każda pozycja(każdy wiersz) w karcie ewidencji odpadów musi zaczynać się od podani miesiąca, którego dotyczy. Miesiąc powinien być wpisany słownie choć nie wynika to jednoznacznie z przepisów prawa.
- W karcie ewidencji odpadów od 2015 roku należy odróżnić masę odpadów wytworzonych w związku z eksploatacją instalacji od masy odpadów wytworzonych poza instalacją. Należy tu kierować się decyzją lub zezwoleniem ale przede wszystkim stanem faktycznym.
- Wypełniają tylko podmioty odbierające odpady komunalne wpisane do rejestru.
- Pole dotyczy tylko składowisk odpadów(art. 3 ustawy o odpadach).
- Tą pozycje w karcie ewidencji odpadów wypełniamy jeżeli przyjęliśmy odpady od innych podmiotów. W polu tym należy wpisać numer karty przekazania odpadów, na podstawie której odpad został przez nas przyjęty. Gdy przyjmujemy odpady z innego miejsca prowadzenia naszej działalności, wpisujemy: nazwę województwa, nazwę miejscowości, ulicę, nr domu i lokalu tego miejsca. Jeżeli odpad pochodzi z zagranicy wpisujemy tutaj „Przywóz do RP”. W przypadku przyjmowania odpadów od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji odpadów, należy wpisać – „Z”.
- Gospodarowanie odpadami we własnym zakresie w karcie ewidencji odpadów jest możliwe w ramach odzysku, unieszkodliwiania oraz recyklingu. Symbole R określają procesy odzysku zgodnie z załącznikiem nr 1 a symbole D określają procesy unieszkodliwiania odpadów zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
- W polu tym należy wpisać „Rec” jeżeli odpady są poddawane recyklingowi. Wpisać „Wtn” w przypadku wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych, rozumianego jako proces odzysku rodzajów odpadów. Wpisać „Ppu” w przypadku przygotowania do ponownego użycia. W pozostałych przypadkach pole pozostaje puste.
- W polu tym należy wpisać numer karty przekazania odpadów, na podstawie której odpad został przekazany innemu podmiotowi. Gdy przyjmujemy odpady z innego miejsca prowadzenia naszej działalności, wpisujemy: nazwę województwa, nazwę miejscowości, ulicę, nr domu i lokalu tego miejsca. W wypadku przekazania odpadów osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami do wykorzystania na własne potrzeby, należy wpisać „Przekazane os. fiz.”. W przypadku przekazywania odpadów podmiotowi zwolnionemu z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, należy wpisać „Z”. Jeżeli odpad trafił zagranicę należy wpisać „Wywóz poza RP”.
Jak podajemy masą odpadów w karcie ewidencji odpadów?
Pamiętaj w karcie ewidencji odpadów masę odpadów zawsze podajemy w Megagramach Mg (1 Mg=1000 kg) z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku. Jeżeli masa odpadów jest mniejsza niż 1 kg(0,001 Mg), należy podać masę w zaokrągleniu do 1 kg czyli 0,001 Mg. Od 2015 roku nie rozróżniamy w tym zakresie odpadów niebezpiecznych od pozostałych.
Ile kart ewidencji odpadu muszą wystawić?
Każdy posiadacz odpadu musi sporządzić co najmniej jedną kartę ewidencji odpadów dla każdego odpadu w którego jest posiadaniu. W zależności od tego ile rodzajów odpadów wytworzył przedsiębiorca tyle kart ewidencji odpadów musi wystawić i przechowywać. Ważne, żeby pamiętać dla każdego kodu odpadów można rocznie wystawić od 1 do 12 kart ewidencji odpadów. Przykładowo można wystawić co miesiąc jedną kartę ewidencji odpadu, każda o innym numerze. Musimy wtedy przechowywać 12 kart ewidencji dla każdego rodzaju odpadu. Zalecam jednak wystawienie jednej karty ewidencji odpadów dla każdego odpadu na początku roku a następnie dokonywanie do niej wpisów co miesiąc. Tym sposobem przechowujemy jedną kartę ewidencji odpadów dla każdego rodzaju odpadu za każdy rok kalendarzowy. Możliwy jest także scenariusz w którym, wystawiamy przykładowo nową kartę co 2 miesiące.
W styczniu 2022 r. dwukrotnie zaktualizowano system BDO!!
Powinno cię zainteresować:
- Obowiązek ewidencji odpadów
- Zmiany w ewidencji odpadów
- Wzór karty ewidencji odpadów
- Karta przekazania odpadu
- Wzór karty przekazania odpadu
- Co zmieniło się w karcie ewidencji odpadów w 2015 roku?
Andrzej Szewski
Stan prawny: maj 2019